shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Which is NOT true? A. 16 + 3 = 11 + 8 B. 16 = 16 C. 16 - 4 = 7 + 6 D. 16 = 19 - 3
The students in Celebration School donated 124 backpacks in one month. Their goal is to donate the same amount each month for 18 months. If they meet their goal
Which of these methods develops a character more slowly and gradually? A. describing a character's traits directly B. having another character describe him or
A=20 B=10 C=23 D=29.2
me when i see somthing wrong with this world
this is about the code this is the guys code indian mans code
Can someone please help
406.112 to the nearest tenth?
Why do tuskless elephants have a selective advantage?
Which step is missing from the repetition strategy? Read, Write, Say, Revisit a. Reread C. Rewrite b. Rest d. Recover Please select the best answer from the cho