vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Can a theorem contain definitions? Please help!
*The hunger games * I need help with both of these please
Why is it generally safer to travel in the right lane on the freeway?
the graph of F(x) shown below has the same shape as the graph G(x)=3x^2, but is shifted down 3 units what is the equation?
factor each polynomial x2-36
Help ASAP need an explanation
Jen purchased a condo in naples fl for $699,000. she put 20% down and financed the rest at 5% for 35 years. what are jen's total finance charges
Factor x 4 y 2 + x 3 y 3. a. x3y2(x + 1) b. x2y2(x + y) c. x3y2(x + y)
A 99-m-long wire carrying a current of 4.1 a will be accompanied by a magnetic field of what strength at a distance of 0.056 m from the wire? (magnetic permeabi
A proton moving at 0.999 of the speed of light orbits a black hole 3249 km from the center of the attractor. what is the mass of the black hole? a proton moving