AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Who knows the top one pls help
Use the equation sqrt(4x+15)=3(sqrt(x) How many potential solutions are there?
What are concurrent powers
Fill in the blank with the best answer. Necesito hablar contigo ________. A. prividamente B. privado C. privada D. privadomente
What is Motion ?? Please tell fast
Mary has ​$ 160. She is buying beads for a necklace that cost ​$ 4 each. Use this information to answer questions 5 –6. 5. Write an equation showing the relatio
Can some one tell me what the algebraic expression is
What is 85% written as a fraction? A. 4/5 B. 17/25 C. 17/20 D. 16/20
Which of the following are the solutions to the equation below (3x+4)^2=14
why was the American revolution also considered a civil war