anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
Help my math teacher's pants are too tight
in Ms. Garcias class 75% of the students regularly play video games if 18 students regularly play video games how many students are in the class
Pls help asap due tmr
A kid goes to the store, buying 15 candy bars, comes back out of the store. He saw 4 of his friends. He gives candy bars, but how much candy bars does he gives
State the third congruent part to prove the two triangles congruent by SSS. Write the triangle congruence statement refer to attachment
Complete the following with the appropriate tense forms of the verbs in parentheses [10 marks] About two hours ago, while I ....................................
Abcd is a parallelogram determine the length of BE A)51 units B)102 units C)96 units D) -11 units
How to clear a function in functional component react.
An arch construction provides ______(1)______, because, the pieces that make up the arch apply force ________(2)________. A. (1) aesthetic appeal; (2) upwards t