charlygracee
charlygracee charlygracee
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone help using 8th grade exponents/real numbers?

Could someone help using 8th grade exponentsreal numbers class=

Respuesta :

MATERMANF
MATERMANF MATERMANF
  • 02-10-2018
$3*5=$15 (price of lunch)
15+5=20 (ticket cost)
20+2=22 (amount loaned to friend)
22+3=25 (amount left over)
he started with $25
Answer Link

Otras preguntas

unit rate of $8.43 for 3 pounds
I waited by the door. My father presently emerged, looked at me, and nodded. He and I walked away together. Which of these phrases from the passage is a prepo
Ions are atoms that have gained or lost which subatomic particles?A.protonsB.neutronsC.electrons
Which city is located along the Mississippi River? Question 6 options: Atlanta Chicago New Orleans New York
A cyclist rides into the country at an average speed of 10 miles per hour. When his bicycle gets a flat tire, he walks it back at an average speed of 3 miles pe
Factors to consider as part of the historical context of Hannah's poetry would include all the following except _____. A. being born in Budapest, Hungary B.
The solution of d+s>−3 is d>−7. What is the value of s?
PLEASE HELP What is he biggest county in Washington in terms of population?
A fault is ____. (1 point) a place on Earth where earthquakes cannot occur a fracture in the Earth where movement has occurred the place on Earth’s surfac
Identify the tranfromer that carris the figure onto itself