garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

President Kennedy was relatively unsuccessful in passing civil rights legislation during his time in office because __________. a. congressional Democrats were
A student pushes a 40-N block across the floor for a distance of 10 m. How much work was applied to move the block? A. 4 J B. 40 J C. 400 J D. 4000 J
what kind of organism is a zooxanthellae
What was one effect of the Interstate Highway Act of 1957?
1 ) what is 175 % of 85? 2 ) 76 is 80 % of what number? 3 ) 96 is 160 % of what number? 4 ) what is 85 % of 120? 5 ) 56 is 75 % of what number?
The ability to reason well is necessary for modern workers because __________. a. Communication with other workers will be difficult b. Creativity is not valued
what problems was the Yuan dynasty facing during its decline?
find the zeros of the function f(x)=2x^2-7x-30
Organelle that packages and transports materials out of the cell?
Describe what you might see if gravity suddenly disappeared?