lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

For a scientific experiment, a physicist must make sure that the temperature of a metal does not get colder than −78 °C. The physicist changes the metal's tempe
how do u use extent in a sentence
Which is the best way to write the two clauses as a complete sentence? Pamela played so hard. She was very tired. Though Pamela played so hard, she was very tir
Used to enhance the amount of RAM in a system
A ball of gas becomes a _____ when nuclear fusion begins in its core. a. star b. nebula c. protostar d. white dwarf
what times what equals 88
Which is most likely to be considered a region? a. the states known as the American Southwest b. Canada and Argentina c. the National Park System d. areas where
What is an expletive?
The Selma March wanted to emphasize the issue of _____. poor migrant workers segregation of schools voter discrimination segregation of buses
Which region in the United States is most likely to have a population of predominantly Swedish, Norwegian, Danish, German, and Polish backgrounds?