madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Which nucleic acid moves the code for protein synthesis from the nucleus to the ribosomes? A.) dRNA B.) tRNA C.) rRNA D.) mRNA
A person who is 1.5 meters tall casts a shadow that is 8 meters long. The distance along the ground from the person (N) to the flagpole (G) is 32 meters. Find t
choose an equation in slope-intercept form for the line that passes through (-8,1) and is perpendicular to the y=2x-17. select one: a. y= -(1/2)x - 5 b. y= -2x
what happened when the first continental congress met
Your friend Bella has been behaving unusually lately and she suspects that she may have an anxiety disorder. She is self-conscious and afraid to tell anyone bes
chilling is most commonly practiced by
what is the axis of symmetry of the function f(x) = –(x 9)(x – 21)? the axis of symmetry is x =?
what does hola como estas mean
what is immune disorder? what cause immune disorder
What will happen of the story? "The Cold Equations"