kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

refers to the massive database known as medical records. a. Health and medical records database b. Database c. Medical records database d. Health information te
when a force causes an object to move, what happens?
Describe the process of light-independent reactions.
The table represents an exponential function. A 2-column table has 4 rows. The first column is labeled x with entries 1, 2, 3, 4. The second column is labeled
DOES ANYONE KNOW HOW TO DO THIS????????????????????????
The description of the setting in paragraph 2 helps createOA) the rising action.OB) the conflict.OC) the exposition.OD) the climax.​
Find the quotient of 165 and -5
pls helppppppppppppp
Simplify the expression -4+11
Consider the following figure. Rectangle ABCD showing its diagonal BD measuring 100 units. Side BC measures 60 units. © 2016 FlipSwitch. Created using GeoGeb