Seudónimo Seudónimo
  • 03-05-2016
  • Social Studies
contestada

Name two ways that Minnesotans joined the fight during WWII.

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 04-06-2016
Cargill food business helped in making the 18 ships during the World War. 3M's wet or dry strips were used in the edges of plane wings and ambulance runners. General Mills and Pillsbury used its mechanical division to make precision tools.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone plz explain what the preterite and imperfect tenses are!!! Test tomorrow...plzzzzz
Kylie has $70 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $30 and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $8. Which inequality represents t
How is eight thousand,seventy-six written in standard form
Which of the following shows 27⁄54 written in prime factored form to help in reducing the fraction to simplest form? A. 1⁄2 B. 9×3 ⁄9×6 C. 27×1 ⁄27×2 D
The document that helped to appease the Antifederalists’ fears that individual liberties would not be protected was: a.The Declaration of Independence b. The Ar
!Identify the value of y and the length of each chord. HELP ASAP!
I need help on my math homework
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per cup?
The cost to rent an instrument is $65 for the first month. It costs $30 for each additional month, x, that the instrument is rented. Which expression represents
Plz answer QUICKLY I REALLY NEED THE ANSWER!!!!