bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Geometry is hard this test is on midsegments
PLEASE HELP IMPORTANT Gregory showed up to the first day of his new job at a marketing company and was surprised to find that there was no formal orientation p
(-10+7x^3+6x^5-43x^4+36x) divided by (6x-1) in long division
When stopping the car and expecting to continue again shortly, the gear should be in a) Neutral b) Reverse c) First gear d) Park
11,244,000 In standard notation
Q 1. What graph would be best to use if you were to study the number of students in each grade of a school? Bar graph Line graph Pie chart Pictograph Q 2.Wh
which property of equation is used to solve m-5=15
Which gas does blood carry to cells of the body?
Can someone help me with this plssss it will help alot :) (IM GIVING 95 POINTS)
Use lay terms to explain Sandor's injury and the treatment that was required.