samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

An animal with a coelom, jointed appendages, and metameric segmentation would be classified in the phylum (A) Mollusca (B) Cnidaria (C) Platyhelminthes (D)
Explain why shorelines are always changing
A rectangle whose perimeter is 80 m has an area of 384 m^2. Find the dimensions of the rectangle.
a meter stick casts a shadow 1.4 m long at the same time a flagpole casts a shadow 7.7 m long. The triangle formed by the meterstick and its shadow is similar t
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
Suppose x + y = 6 and xy = 4. Find the value of x² y + xy² without solving the equations.
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
What is the value of the expression shown below when a=51, b=2, and c=17? 3(a\c)^2
How many hawksbill turtles are left in the world?