hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP. Prove that the value of the expression: b (36^5−6^9)(38^9−38^8) is divisible by 30 and 37.
what is the angular coefficient of y=4-2x
what is the part of a line that contains two points and all other points between them ?
Giraffes are herbivores,or plant eaters. A giraffe can eat up to 75 pounds of leaves each day. Write and evaluate an expression to find how many pounds of leave
80 × 16 multiplication ​
If the current flowing through a circuit of constant resistance is doubled, the power dissipated by that circuit willa) decrease to one half of what it wasb) de
What can you do when the unit prices for two comparable items are listed using different units of measure?a.The secondary units don’t affect the cost. As long a
42x5y4=(-7x3y)(B) B =
What region did both Jews and Arabs Claim?
is the decimal equivalent to 9/4 a repeating decimal?