alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Name TWO duties of the crane operator.
Ethyl alcohol and carbon dioxide are the end products of
name three way the hopi adapted to the dry climste of the southwest
Write each rate as a unit rate 3 inches of rain in 6 hours
Which ocean served as a highway for explorers, early settlers, and later immigrants to North America?
Why did some Tejanos support the fight against the Mexican Government?
3. It was only after the _______ _______ that people started gathering in larger groups and formed more complex institutions. Was it the: Industrial Revolution,
what happens when the smog lifts in los angeles,california
Which team was the first to win the Super Bowl as a wild card?
Kamisha is a traveling sales person. In two months,she traveled eighty hundred miles . How many thousands of miles did Kamisha travel?