ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

please give me answers
3. The three salespeople for a local advertising firm are Lola, Ahmed, and Tommy. Lola sold $2030 in ads, Ahmed sold $1540, and Tommy sold $1800. (a) What frac
4x+2(3x-9)=42 what is x equal
The part of the leaf which is connected to the transport system of the stem and roots is the _______
Pleaseeeeeeeee helpppppppp. explain the significance of William Howard taft ,sixteenth amendment, seventhe amendment,Clayton antitrust act, federal reserve act
Did feudalism create a stable form of government?
When you read your writing what should you ask to evaluate your use of voice?
A rectangle is drawn with perimeter 75 cm. The length is 13 more than the width. What is the length?
How did Mansa Musa affect the Mali Empire?
Write an equation in​ slope-intercept form of the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation. ​(−8​,−8​); y=−3x