mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

The currently used binomial nomenclature was developed by _____. Ray Linnaeus Aristotle
Which two key principles of government are included in the Declaration of Independence?
The relationship between citizenship and the right to vote
Which most likely could cause acceleration? Check all that apply. a flat road wind water movement a hill a stop light *can be multiple answers*
jenna says that an example of homeostasis is when body temperature is maintained at about 37 C. Allen say homeostasis is when breathing rate increases along wi
explain why any number less than 12.5 and greater than or equal to 11.5 with round 2 12 when rounded to the nearest whole number
7.If your driver license is suspended, you may drive only: a. If you obtain an essential need driver license b. If you have an accompanying licensed driver c. I
What's 453 Divided by 8
In which form do plants store energy? a. starch b. glycogen c. chitin d. cellulose
Which is a factor of 76? A. 4 B. 14 C. 8 D. 12