idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

Which change results in the formation of different substances? (1) burning of propane (2) melting of NaCl (s) (3) deposition of CO2(g) (4) solidification of wat
the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each type of juice drink did they se
solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
Where is the Statue of Liberty?
Which two earth layers are separated by the moho boundary?
what are the functions of Holloware
Which condensed structural formula represents an unsaturated compound? (1) CH3CHCHCH3 (3) CH3CH3 (2) CH3CH2CH3 (4) CH4
True or False? It's not possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 3.
What is one thing Benjamin Franklin is famous for?
Find the x and y intercept of the line 5x-4y=30.the graph