abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

if you measure the width of a book with a ruler you are collecting
1. At which point is the vertical velocity equal to zero? 2.During which part of the projectile's path does velocity increase?
Which weak acid would be best to use when preparing a buffer solution with a ph of 9.80?
Mental disorders may be caused by a chemical imbalance a change in brain structure or genetics
1. Bailey wants to find out which frozen solid melts the fastest: soda, gatorade, or orange juice. She pours each of the three liquids into the empty cubes of a
Debra is the day-shift supervisor at a company that manufactures and supplies plastic bottles to pharmaceutical companies. She is responsible for estimating the
Pressure can affect the density of Solids Liquids Gases Metals
Could we see a galaxy that is 20 billion light-years away? (assume that we mean a "lookback time" of 20 billion years.)
What capital city is located at 48 degrees north and 16 degrees east?
how do you answer number 5