Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A man weighs 90 N on the surface of earth of radius R at what height above the surface of earth is weight will be 40 N.
Tones of the scale are separated by _ or _ steps
in the excerpt how does the author provide details to suggest that Stanley's mother often choose to focus on the positive side of a situation​
Evaluate 3z when z=9.
use the following terms in sentence the explains the relationship between the terms. a. globe d. map​
A magnetic field protects Earth from the Sun's high-energy particles. What two processes are involved in the formation of Earth's magnetic field? The movement o
What is the volume of 1.50 lb (pounds) of mercury? The density of mercury is 13.546 g/mL. Use the conversion that 1 kg = 2.20 lb. mL.
" You need to tell _____ the truth." she he you her
Select the account classification that matches with the description. Sales of products or services. A. Assets B. Dividends C. Expenses D. Liabilities E. Revenue
what caused slavery to grow in america​