ALMIGHTYBUCKS23 ALMIGHTYBUCKS23
  • 03-02-2020
  • Mathematics
contestada

joe spends 8$ on lunch and 6.50$ on dry cleaning. he also buys 2 shirts that cost the same. joe spends a total of $52. what is the cost of each shirt?

Respuesta :

hansensj11
hansensj11 hansensj11
  • 03-02-2020

Answer:

$18.75

Step-by-step explanation:

8+6.50=14.50

52-14.50=37.50

37.50/2=18.75

Answer Link
timeofmylife54321 timeofmylife54321
  • 03-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

8+6.5=14.5.

52-14.5=37.5

37.5/2= 18.75

Each shirt costs $18.75

Answer Link

Otras preguntas

Options A. 7 B. 9 C. 21 D. 24
Will mark BRAINLIEST!! — Point H is the circumcenter of triangle DEF. Which must be true? Check ALL that apply. See image.
Drafted under the guidance of eleanor roosevelt
a carpenter agrees to work under the condition that she is to be paid $55 every day she works and she must pay $66 every day she does not work. at the end of 30
What number could replace the □? 15 = 15 8 × □ = 15 × 8 a.7 b.8 c.15 d.40
Which statement about the political competition between the Soviet Union and the United States in the Vietnam War is true?​
Los viajeros hablan (2 palabras) con las guías del tour y van a cambiar los planes.
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
Please help which box goes in which category
When was the Great Depression and how long did it last?