janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Associer chaque équation inéquation a sa représentation graphique
M is directly proportional to r^3 When r=4, m=160 Work out value of m when r =2
identify the graph and the solution of the given system. 2x+3y=0. -3y=6-2x
I am eating food do negative 
Which was a response of the British government after the event described above?A Parliament passed strict legislation to further punish the colonists. B Parliam
In the given figure, what is the measure of angle x?
Directions: Write T it the statement is 1. Radiant energy spreads out from its source in all directions. 2. Electromagnetic radiation includes only visible ligh
Using the formula P = I * V, if current (I) is 10A and voltage (V) is 120V, what is the power (P) in watts? a. 1200 watts b. 1.2 kW c. 1000 watts d. 12 kW
If f(x)=3x2-5 and g(x) =-2x+5, then f(3)g(3)=?
pleasa give me the answer thank you very much !! use English tqqqqq​