lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

A person walks in a distance x northward, turns around and walks a distance 7.00x southward. if the total displacement of the person from his starting position
How do forests maintain the composition of air
geometry question PLS HELP!!!!!!!!111
Need help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Given the terms a10 = 3 / 512 and a15 = 3 / 16384 of a geometric sequence, find the exact value of the term a30 of the sequence.
Read the short story and answer the question based on the story. Respond with a complete Spanish sentence. Mi casa es muy grande y bonita. Hay dos cuartos muy
A duplicated chromosome remains tightly paired with its partner at a region called the
what are the three major factors that influence underage drinking
Gene expression in all organisms depends on protein synthesis. What is the last stage in protein synthesis, in which amino acids are assembled by tRNA?
An administrative complaint is issued against a broker for failure to properly maintain his escrow account. the attorneys for the dre and the broker's attorney