alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

write a system of linear equations with -3,9 as its solution
The product of two consecutive even integers is 288 find the integers.
how to right seven million,twenty thousand,thirty-two in to other forms
How many ounces of gold are in anan 18​-karat gold chain that weighs 2.7 ​ounces?
Solve the following system of linear equation using any algebraic method. If possible, check your solution. 2x-5y=3 X-2y=7
I need help with question 8
5. Which of the following statements best describes a chart of accounts? A. It can contain only 39 accounts. B. It assures the equality of debits and credits. C
the price of an item is reduced 70% the original price $90 what is the price now?
Which of the following minerals is beneficial to plants? a. Nitrogen c. Aluminum b. Mercury d. Limestone
Use the five-step strategy for solving word problems to find the number 60% of what number is 192?