alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Answer #3 and #4 pretty please!!!
What do we call an area of earth that can hold large amounts of carbon dioxide?
Which of the following nutrients can directly supply energy for human use?
An angle measures 12 degrees less than three times it's supplement. Find the measure of the angle.
How were the early explorers important to OK history?
What was Martin Luther King’s purpose in writing “Letter from Birmingham Jail”?A.to let his followers know he was unharmedB. to petition the federal government
I used to watch reruns of The Honeymooners on TV is the abbreviation wrong?
two sides of a triangle are 5cm and 7cm what is the third side
Which is the best example of the process through which public policy is made
Can someone help me on #18 - #26? At least one ☝️ I really need help!!! Thanks for you see this! :)