johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

which transformation preserves similarity between the preimage and image, but does not preserve congruence
How to balance chemical equations?
how do I solve this 2(4x^3+9m+3x^2)
how to simplify (5x²y³)²
Can being sick make your heart race?
Emma uses a 250-meter roll of crepe paper to make steamers. How many dekameters of crepe paper does Emma use?
AP US History question: To what extent did the Federalist administrations of George Washington and John Adams promote national unity and advance the authority o
Select the best general question to formulate from the chapter question. How do you measure and compare acidity levels? How do you measure the acidity levels of
An employment agency requires applicants average at least 70% on a battery of four job skills tests. If an applicant scored 70%, 79%, and 89% on the first three
AP US History question: The ability and the willingness the Framers had for compromise was reflected in the creation of a constitution that successfully address