yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
What method of generating electricity doesn't make use of a rotating generator?
what is the ordered pair solution for;x + 2y = 53x - y = 1
Clarence brought 5 rolls of color film and 4 rolls of black - and - white film for his camera for a total of $24.00. The black - and - white cost $1.50 per roll
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/
You are given two solid materials one that is organic and one that is not organic. Describe three tests you could perform to help you decide which is which.
contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
2+3=8, 3+7=27, 4+5=32, 5+8=60, 6+7=72, 7+8=???????? SOLVE IT IF YOU CAN
Force and Motion: Force changes _________.
Solve: K= 2(11 - k) + 14