hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
Which term identifies a type of organic reaction? (1) deposition (3) esterification (2) distillation (4) sublimation
Which term represents a type of nuclear reaction? (1) condensation (2) vaporization (3) single replacement (4) natural transmutation
Which ion has the smallest radius? (1) O2- (2) S2- (3) Se2- (4) Te2-
At what type of plate boundary do compression and subduction take place?
the sum of two integers is -1. the product of the integers is -72 find the integers.
What happened at the Constitutional Convention?
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
What is one right or freedom from the First Amendment?*
When an excited electron in an atom moves to the ground state, the electron (1) absorbs energy as it moves to a higher energy state (2) absorbs energy as it mov