tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

based on books one through eight, what do you think would have happened had odysseus and his men not plundered the land of ismarus
What is the best reason why the french and indian war led to american revolution?
Trees in the tropical rainforest have ________ root systems because ________.
James Joule is credited with founding the science of: force thermodynamics physics energy
In subduction zones, dense pieces of oceanic crust are pulled downward toward the mantle. What is the result of this?
3(m+3)=_m+_ write equivalent expressions in the blanks
How do you use self incrimination in a sentence?
40 POINTS TO ANSWER which of the following makes up the immune system 1 bone marrow 2 eggs 3 white blood cell 4 lymphocytes 5 lungs
what did the British do to make the people of India less opposed to their colonial government in 1935
Write 36/20 as a percentage.