amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which number is 164,502,423 decreased you 100,000?
Describe how the English-speaking population first came to Australia.
The Idol has a mass of 2 kg how many liters of sand messy place on the pedestal to keep the mass sensitive booby trap from activating density of Sandy's 3.00 g
Who was extremely beautiful, but vain and cruel, and fell in love with his own reflection? a. Hermes b. Zeus c. Narcisus d. Echo
Solve 3x-1=10 A) 3 B) 11/3 C) 3/11
What term is used for a legal document which proposes a series of reasons, each beginning with Whereas..., for following a particular course of action? a resolu
Evaluate the expression when p = 9.3 and q = –2.1. p – 3q a. 15.6 b. 3.0 c. –13.2 d. –15.6 My answer is D
Which of these factors pulled immigrants to the united states
(-1)^46 + (-1^45) How do I do this problem? ^ means exponents
In 1803, the United States purchased the Louisiana Territory from? A. Britian B. France C. Florida D. Spain