TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Comprehend how development of life-long positive nutrition and wellness behaviors occur.
What organelles could you find in lettuce cells but not mouse cells?
Were bronze tools in use in the Paleolithic Age?
what is the sum of 3/4 and 18/19 closest to 0 1 or
the newspaper reported that 134.8 million viewers watched the Super Bowl. Write the number of viewers in standard form
what is 15% of 120 and how do you do it
why is the understanding of classification an important life skill
Which piece of legislation made it illegal for employers to discriminate against qualified applicants who have disabilities? the Civil Rights Act the Economic O
what is the greatest common factor of 90 and 15
An atom of an element has 10 protons. What is also true of that atom? A. It has 10 electrons. B. It has 10 isotopes. C. It has 10 neutrons. D. It has 10 ions.