keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

The endangered species act has been criticized for its emphasis on protecting only _____.
The ratio of a number and 6 written as an algebraic expression is
What's the midpoint of the segment shown below? Y=3,7 X=2,-1
The selling price for a classic car is $14000, which is $2500 less than three times its original price. What was the original price of the car?
what have anthropologists learn about how Homo habilis used the tools they fashioned
In living things, most chemical reactions occur near pH 7, and changes in pH do not normally occur. Describe how buffers maintain a pH of 7 in the human body.
What should a student do with their notes after class? a. Store them in their notebook and study them only right before a test c. Rewrite the notes to better un
Which is a mark of Chaucer's originality?
If you needed to explain to your friend what the synapse is, what would you say?
Opsec?s most important characteristic is that: