diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Why is trapped air a good insulator? A. It stops heat transfer. B. It is actually a poor insulator. C. It reduces heat transfer. D. It increases heat transfer.
The distance from your home to the airport is 0.0000075 Gm. How far is this in km
emilio build and sells homemade wooden toy for $12 each the festival he is attending charges $50 to set up his Booth how much money will he earn if he sells 32
David Is Planning a wedding for his sister but he needs 12 balloons but he only has 23 how many more balloons should David Get????
Social class, gender, race, and ethnicity are aspects of one's life that fall into the category of social location. a. True b. False
What is the legacy of the French revolution
A population of n ????20 scores has a mean of???????? 15. one score in the population is changed from x ???? 8 to x ???? 28. what is the value for the new popul
When you watch dogs play in the park or watch how your professors conduct their classes, you are engaging in a form of ________?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
last one for this page.