therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this . I don't understand it
How does the author create a sense of tension? The author uses flashback to reveal secrets about the main characters. The author uses dialogue to slow the
To reduce the energy of liquid molecules, the liquid could be placed in a cooler environment to change the liquid to a solid. TRUE FALSE
How do I figure this out?
4. Flu cases this past flu season (4 months or 20 weeks) in the Butterfield, Kansas, school system were about 15 per week. For the entire state, the weekly aver
Can naranja be a Spanish word for the color or can it just be used for the fruit?
What is 6√ / 5√ in simplest radical form?
find the equation of a line parallel to the line y=-9x+2 that passes through the point (5,5). GIve the answer in slope form
Why is the answer A? Plz explain.
True or False: The tundra and taiga are known as cold biomes.True