mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

What is an important conclusion henry david throeau drew at the end of “resistance to civil government”
Compare the Silk Road with the Great Wall of China as symbols of Chinese foreign policy
This table shows a proportional relationship between the number of cups of sugar and flour used for a recipe. Enter the number of cups of sugar used for 1 cup o
20x-8y=-5 10x-4y=-4 Can someone please solve this
What is the vertex of the graph of y = x² + 4x? (-2, -12) (-2,-8) (-2,-6) (-2,-4)
If 3 times a certain number is increased by 4 the result is 28 what is the number
The coefficient of kinetic friction between Gary's shoes and the wet kitchen floor is 0.21. If Gary has a mass of 115 kg, what is the force of kinetic friction
which graph represents 2x - 5 < 15
Employment opportunities that brought a large number of immigrants to urban areas in the early 1900s included jobs in
What is the measurement of Angle O in parallelogram LMNO. When angle L is (x+40) and angle O is (3x)