apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

what system of government would a country with a large diverse population have?
Someone help i forgot how to do fractions!​
How does a jellyfish metabolise
Juan: ¿Pedimos comida para el grupo? Eric: Sí, claro. Quisiera __________ sándwiches, __________ vaso de leche y __________ manzanas. Juan: Y para mí, _________
The scientific revolution was the foundation for many scientific ideas and improvements. Discuss how the scientific revolution has impacted the world. !!!50 poi
make a list of aspects which are explain any two of them​
Which statement best describes the concept of Manifest Destiny?
The equation 2(3x–4)= –(8–6x) has how many solutions.
Which of the following cities is closest to a dclla? a. Wahiawa b. Ewa Beach c. Kailua d. Walalua
creed means: first harmonic religious doctrine analytic thinking focal point