velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

ILL MARK U BRAINLIEST
Find the missing side of this right triangle.
MUST HELP!!!! (100POINTS) +BRAINLEST +5 STARS +THANKS ON PROLFILE!!!! create ONE SIMPLE sentence with a prepositional phrase. Halloween candy sales are around
Why is it important to follow through when swinging the bat?
The ratio of cups of sugar to cups of water
An account is opened with $1250 at a bank that pays 4.75% interest yearly, write a function A(t) that tells how much money is in the account after t years
At the end of the current year, using the aging of receivable method, management estimated that $18,000 of the accounts receivable balance would be uncollectibl
Please help Lia brought 21 shirts and plants. Her total was $357. Pants cost $25 each, and shirts cost $14.50 each. How many of each item did she buy? Show your
The graph of linear function g passes through the point (-3,-10) and has a slope of 2. What is the zero of g.
What is the slope of the line through the points (-4, 2) and (-16, -6)? ​