hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

47 / 101 Marks A and B are two similar solids. 15 cm 10 cm A B The volume of A is 400 cm. + Work out the volume of B.
Plzzz help! I will give brainiest and 100 points! 4x2 = 0 (the 2 is an exponent)
PLEASE ANSWER QUICKLY WITH SHORT EXPLANATION AS WELL WILL GIVE BRAINLIEST!! The equation 9 y minus 12 x = 36 is written in standard form. What is the first step
Please Help You Should Get A Physical Exam Before Starting To Work Out T[True] F[False] Only Teens Need To Ask Their Doctors Before Starting To Workout T[True]
Suppose that workers in a country can produce either cars or food, and that all inputs are equally well-suited to the production of both goods, so that opportun
as Japan abandoned westernization it become a​
Find the volume of the cone. 4 cm 3 cm V = [?] cm3 Round to the nearest tenth.
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 12 + 80 =
Agency conflicts between managers and shareholders An agency relationship can degenerate into an agency conflict when an agent acts in a manner that is not in t
Which of the following is the graph of y=-(x-2)9 - 5?