ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

How do different forces act on a system
what led the colonies to break ties with england?
when you convert 0.63 to a fraction which of the following could be the first step of the process
homeostasis is maintained in a single -celled organism by the interaction of
Determine whether each number is a solution of the given inequality. 3y-8<22
which of the following is a major contribution of ancient Athens of western civilization? A. Monarchy B. Monotheism C. Writing D Democracy
What was a major part of the Protestant Reformation? a. Corruption in the Catholic Church b. The Great Schism c. A desire for Henry IV to get a divorce d. The s
how was roman fine art different from Greek art
how does the rule of law help our country
Why are the Rocky Mountains described as younger?