lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

How is discrimination an example of bullying?
at a restaurant the ratio of kids meals sold to adult meals was 5:1 if there were 20 kids meals sold what is the combined amount of kids and adult meals sold
Which is an example of metaphor? a. The sandy hills were like tanned camel backs. c. Water dripped from the faucet in rhythm. Clop, clop, click, clop. b. He
Which is a diatomic molecule? A. He B. O2 C. NaCl D. CuF2
What word is being modified by the underlined phrase in the following sentence? Clothing worn by celebrities can be sold at auction for crazy high prices. unde
Six types of interest groups
Why did the British soldiers attack Lexington and concord?
How do you factor, 45c + 10d?
What is the median of the following set of numbers? 16, 12, 18, 17, 13, 13, 12, 14, 15, 19 A.12 B.13.2 C.14.5 D.14.9
who was born 3 years before slavery ended