anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Name one of the two longest rivers in the United States.
What did Susan B. Anthony do?
Before he was President, Eisenhower was a general. What war was he in?
Name one branch or part of the government.
Who invented hunting?
The circumfrence of a ball is 60cm. The ball rolls 16.2m. How many times does the ball make one complete roll?
Can someone help me match these up? i know the given is number one I need help with the rest.1.line RS || segment AB, ∠1=∠22.∠B = ∠13.∠A = ∠24.∠A = ∠B5.RA = RBA
A bird flies 2.8 due west and then 2.7 due north. Another bird flies 2.7 due west and 2.8 due north. What is the angle between the net displacement vectors for
Which quantity can be calculated for a solid compound, given only the formula of the compound and the Periodic Table of the Elements? (1) the density of the com
Which reaction is single replacement? (1) 2H2O2 --> 2H2O + O2 (2) 2H2 + O2 --> 2H2O (3) H2SO4 + Mg --> H2 + MgSO4 (4) HCl + KOH --> KCl + H2O