doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

you began with a 544 g sample ​
How can you explain/describe the inheritance the trait of armor? How might this challenge our understanding of dominance?
The graph shows which system of inequalities y < -2x + 6 y≤ x + 2 y≤ -2x + 6 y < x+2 Y < 2/3 x-2 ≥ 2x + 2 None of the above
Match each ghost with what help Elbe ever scrooge realize in Charles ducks a crismas carol
Solve for the values of x and y.
find the measures of angles of triangle DEF
Which structural element of “master harold”… and the Boys best helps the reader or viewer determine the relationship between Willie and Sam? A. Language B. Plo
51. A balloon starts rising from the ground, vertically upwards, uniformly at the rate of 1 m s-1. At the end of 4 seconds, a body is released from the balloon.
Solve the equation: 1-2 lnx = -4 ~ [?] X~ Round your answer to the nearest thousandth.
Can you do this because it is confusing to me