rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Write a memo to inform the authority about the problems faced by computer centre regarding the installation of new equipment in the centre
PLEASE HELP Will the answer be A) or D) there is confusion. I think it is D but it might be A because the figure has 1 hexagon, 2 pentagons, 2 squares and in th
how long does it take for the ball to travel 20 yards to the wide recevier if they are running 21 mph and the ball weighs 15 ounces
write a letter to the editor of daily newspaper highlighting the problem people face in your village and also write few solutions ​
(c) The town of Hornsdale in Australia has electricity supplied by a huge battery. On one day the battery transferred 3.24 x 1011 J of energy to the town. The p
Find P(Z > 3.89) Pls I need help
8 friends went out to lunch and the bill was $71.21 including tax and gratuity. One of them ordered only a soda and needed to pay $1.56 the other 7 friends orde
Why are the American people saying that since the 2020 election, American democracy is gone?
Handwritten solution required
now a days water management is very essential write your opinion on this​