cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What term BEST describes a significant change in the anticipated outcome of a story? A. Plot Twist B. Inciting Incident C. Dynamic Deflection D. Second Climax
why is wind energy a bad idea
Where was the slave coast? North Africa West Africa The Caribbean
hey fellas, giving brainliest and a lot of points to who gets this correct​
how do I solve this organic chemistry question?​
Your older brother Max tells you about his secret plan to hack into his college’s computer network and change all of his grades. What should you say to Max to c
What happens when you crack your knuckles too much.
help me i dont know it
How would the distance moved by the skateboard compare if one person had a lot more mass than the other person?
I need to know the solution and the formula.