abioladamilola5626
abioladamilola5626 abioladamilola5626
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Make Sense and Persevere Paxton, a summer camp counselor, has a budget of $300 to spend on caps and T-shirts for a summer camp.
plz help this is due soon!!!

Make Sense and Persevere Paxton a summer camp counselor has a budget of 300 to spend on caps and Tshirts for a summer camp plz help this is due soon class=

Respuesta :

InsertEpicNameHere
InsertEpicNameHere InsertEpicNameHere
  • 03-12-2020

Answer:

9 shirts and 10 caps

Step-by-step explanation:

Buying one t shirt costs 20 dollars, and one cap would cost 12 dollars. If Paxton bought one cap and one shirt, that would cost 32 dollars. If we multiply that by 9, we get 288. So Paxton can buy 9 shirts and 9 caps with 288 dollars. Paxton has 12 dollars left, so Paxton can buy one more cap to entirely spend the budget.

Answer Link

Otras preguntas

All nuclear energy results in the rapid release of energy, such as in atomic bombs. a. True b. False
Mixtures can be separated by physical changes. Please select the best answer from the choices provided T F
Gay-Lussac's law states: A. The volume of a gas varies inversely with pressure. B. The volume of a gas varies directly with pressure. C. The temperature of a ga
Who built a European empire and was crowned Emperor of the Romans in 800?
________ reaction time involves selecting a specific and correct response from several choices when presented with several different stimuli. a. Complex b. St
who was the first president of the united states????
Taylor baked a cake to serve after diner
Is electricity a variable cost or fixed cost?
what would happen if all individuals in a species were sterile ?
a word for someone who is respectful level b unit 15