jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

do u guys know the answer for 4/5b=16
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
800 is 10 times as much as_____
is the decimal form of 13/3 a rational number.
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
do you guys what's 5y/3=20
how do solve 21s=3 ?