petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
why does the poet hate the winter season in the second part of the poem?​
Área de este poligano por favor
In a class for every seven students who ride the bus, there are four students who walk to school which of the following is a ratio of the number of students who
A bakery makes 1048 rolls in a day and sells them in batches of 13. All the batches sell. How many rolls are left over?
The sum of the ages of two friends ia 15 years Two years ago, the product of their ages in years was 30 write the suitable quadratic equation to solve the probl
Points A, B, and C are collinear with coordinates A(-2,5), B(1,3), and C (x,-13). What is x?
Kuper manipulates time to create tension. How are the graphic novel and story alike and different in their treatment of time? How does the idea of time figure i
You are choosing between two health clubs. Club A offers membership for a fee of $ 12 plus a monthly fee of $ 27. Club B offers membership for a fee of $ 21 plu
Find an equation of the line that satisfies the given conditions. Slope 2/5 ; y-intercept 8