rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

which equation is equivalent to the given equation? 1/8(32x - 64) - 12
From a survey of 100 college students, a marketing research company found that 50 students owned iPods, 60 owned cars, and 30 owned both cars and iPods.
Complete these sentences with words or adverb clauses from the box. Use the hints in the brackets. because she reads a lot of books where than he does meeting f
A vendor at a fair ties her tent to a rock-filled coffee can in order to hold the rope down. The can, including the rocks, has a mass of 2.5 kg. A stiff breeze
HELPHELPHELP Why do people breathe
select all expressions that are equivalent to 4- (x 2) - 2x 4
Which best describes the Jewish response to Roman rule? A. Most Jews supported a violent resistance to Rome. B. Most Jews accepted Roman rule. C. Jews were
Tamika is going to an amusement park. The price of admission into the park is $20, and once she is inside the park, she will have to pay $3 for every ride she r
Write the quotient when the sum of 73 and 37 is divided by(i) 11 (ii) 10
Explain how the author reveals the difference between the children’s views of their parents working and the view adults have about being working parents in the