aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
three angles of a quadrilateral are 72⁰,45⁰ and 113⁰ calculate the fourth angle​
What is the equation of the line graphed below? Answer choices shown in image as well as the graph
Can someone please help with b it's urgent
Make a table of values for the following equation: y = 2x+5 Your table should look similar to this with the blanks filled in. Show your work of how you got your
what is the definition behind Arthritis?
(Change this sentence into active )My wallet was taken by a thief
(5 ^ (x + 1) + 5 ^ x)/(6 * 5 ^ x)​
How were minorities treated in nazi Germany​
Question What is an included angle?