rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

ziggurats were built in the city states of summer as What
a heartbeat takes 0.8 seconds how many seconds is this written as a fraction
what is the definition for the word theory
a bridge is 500m long. A 100m long train crosses it at a speed of 30m/s. Find the time taken by the train to cross it.
Why is September 16 so important for Mexico
Someone help please?
there are 26.2 miles in a marathon write the number of the miles using a fraction
what are 6 traits of a good scientific observer
which beliefs most contributed to the colonists willingness to face hardships together?
What year came after 184 B.C?