ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! I WILL FAIL 9TH GRADE IF NOT HELPED.
Which number is 5 more than 2? Which number is 4 less than -3? PLS HELP ME ILL GIVE YOU BRAINLIST
find the polynomial standard form of -5q^2(-q-5)​
How did Cesar Chavez protest the poor conditions facing Mexican-American farm workers? with riots with peaceful protests with a political campaign with flyers a
What are some of the possible explanations why female attire in the arabic world has become more restrictive over time? did the custom go beyond the original qu
Which statement is true about the law of conservation of energy for an object released from a certain height above the ground
Cells with the same structures and functions work together to form A. systems. B. tissues. C. organs. D. organisms.
Let f(x)= log x what is the average rate of change of f(x) from 2-3 round to the nearest hundredth
suppose that 17 inches of wire cost $0.85 at the same rate how many inches of wire can be bought for $0.55​
List at least three reason saving are importan